INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Antoni Borowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borowski Wojciech Antoni, ur. około 1720, zm. około 1780. Pochodził prawdopodobnie z okolic Warszawy, może z Wyszogrodu. Tam zapewne pobierał nauki i kształcił się na geometrę. Stan. Lubomirski, ówczesny strażnik, późniejszy marsz. w. k., powołał go przypuszczalnie ok. r. 1750 do Łańcuta i polecił sporządzać plany świeżo, wskutek podziałowej umowy familijnej, uzyskanych rozległych dóbr łańcuckich wraz z miastem i zamkiem, oraz mapy pomiarowe sąsiednich pól i wsi, należących do ogromnego klucza łańcuckiego. W archiwum zamku znajdują się dwie większe i dwie mniejsze oryginalne mapy Łańcuta wraz z wsiami okolicznemi, oznaczone następującym podpisem: »Delineowane y Geometrycznie wymierzone przez Woyciecha Antoniego Borowskiego Komornika Granicznego Wyszogrodzkiego Geometrę Przysięgłego Roku 1750 i 1759, – Scala Łokci Krakowskich 1000«. Stąd wynika, że B. pracował w Łańcucie stale, albo też dojeżdżał z Warszawy, wzgl. z Wyszogrodu, conajmniej w ciągu lat dziesięciu. Narysowane na kolorowanych mapach większych ozdobne winjety barokowe wykazują dużą rutynę i zupełną niemal poprawność władania piórkiem, pendzlem i grafionem. Mniej udolnie wypadła szkicowa mapa najmniejsza. Nie jest tedy wykluczone, że B. był też architektem, a jako biegły rysownik zajmował się również grafiką i malarstwem i mógłby ewent. być identycznym z wzmiankowanym w dotyczącej literaturze, lecz wcale bliżej nie znanym, miernym sztycharzem i malarzem z około połowy w. XVIII.

 

Archiwum zamku łańcuckiego, mapy: nr 2, 3, 16 i mała bez nr; Muzeum Lubomirskich, Lwów: zbiory sztychów; Antoniewicz Bołoz J., Katalog Wystawy Sztuki Polskiej od 1764–1886, Lw. 1894; Mycielski J., Sto lat malarstwa w Polsce 1760–1860, Kr. 1902; Rowińskij D. A., Podrobnyj Słowar Russ. Grawerow, Pet. 1895, I 103; Piotrowski J., Zamek w Łańcucie, Lw. 1933/4, 20

Józef Piotrowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.